
Štěňata
Štěňátka pečlivě plánujeme
Jde nám především o to, aby u obou rodičů byly zachovány všechny stránky, především ta zdravotní.
Matka štěňátek
O matku štěňátek je velice dobře postaráno. Fenka absolvuje řádné vyšetření veterinářem, aby zjistil, zda krytí a následná březost neohrozí její zdravotní stav. Nejen v průběhu březosti dostává fenka vysoce kvalitní krmivo a doplňky stravy, aby byla štěňátka zdravá, silná a měla co nejlepší možný základ do života. Na začátku i ke konci březosti je fenka očkovaná proti herpesu. Je to virus, který má většinou za následek úmrtí štěňat.

Štěňátka
Štěňátka jsou po celou dobu od narození v rodinném prostředí. Zvykají si na každodenní ruch domácnosti a učí se hygienické návyky. I štěňátka jsou krmena vysoce kvalitním krmivem v podobě granulí, později také masem, kašičkami, jogurty a tvarohem. Od stáří přibližně čtyř týdnů si štěňátka pomaličku zvykají i na pobyt venku, kde mohou řádit. Po celou dobu si zvykají na přítomnost nejen naší mladší fenky, ale i na naše děti. V tomto věku už k nám začínají chodit první návštěvy-noví páníčci.
Do nových domovů štěňátka mohou odejít nejdříve mezi 7. a 8. týdnem věku. V této době už jsou odčervená, očkovaná, očipovaná a mají za sebou kontrolu jejich zdravotního stavu veterinářem. Každé štěňátko odchází s mezinárodním pet pasem, průkazem původu, kupní smlouvou a „manuálem“, který majitelům pomůže s péčí a výchovou štěňátka. Patří mu i startovní balíček, který obsahuje krmivo na pár dalších dávek, plus ještě nějaké drobnosti.


Pár našich pravidel
Než vám štěňátko předáme, budeme se s vámi chtít osobně setkat, což pomůže s výběrem nového psího parťáka právě pro vás. Pro naše štěňátka hledáme srdečné majitele, co je přijmou jako plnohodnotné členy jejich rodin, budou je zahrnovat péčí, láskou a vírou. Preferujeme zájemce, kteří se chtějí s našim odchovánkem věnovat nějaké činnosti, ať už třeba psím sportům, loveckému výcviku nebo dalším pracovním možnostem. Hlavně, aby byl pejsek dostatečně zaměstnaný, měl pozornost a nenudil se.
Je pro nás velice důležité, aby se mělo štěňátko v nové rodině dobře a nestrádalo. Pokud byste se s ním rozhodli zúčastňovat různých kynologických akcí, výstav, zkoušek, nebo budete chtít štěňátko uchovnit, moc rádi vás do všeho zasvětíme. Se vším rádi pomůžeme, novým majitelům štěňat nabízíme veškerý servis, tzn. pomůžeme s čímkoliv, co se týká vašeho nového čtyřnohého parťáka – péče, výcvik, příprava na výstavu, pomoc s uchovněním atd. Budeme moc rádi, když nás někdy poctíte návštěvou a vyrazíme třeba společně na procházku.
Cena štěněte
Vezměte na vědomí, že cena štěněte je pouze nepatrným zlomkem výdajů, který za celý život psa vynaložíte. Proto si dopředu velice pečlivě koupi štěněte promyslete!
Obvyklá cena výmarských ohařů v ČR
standardní štěně – 35000 – 40000 Kč/štěně pro chov 55000 – 60000 Kč
nestandardní štěně – poskytnuta sleva, dle dohody mezi chovatelem a kupujícím
Standardní štěně je to, které v daný okamžik splňuje veškeré požadavky standardu plemene. Může být tedy vystavováno a je tak velice pravděpodobné, že bude moci být v dospělosti zařazeno do chovu.
Nestandardní štěně je to, které nesplňuje požadavky standardu. Tzn. nemůže být z nějakého důvodu vystavováno a nebude tak moci být v dospělosti zařazeno do chovu. Jde například o vady skusu, zálomek na ocásku, nesestoupení varlat nebo nestandardní bílé znaky ve velikosti, které psa vylučují z chovu.
Cena štěněte se ale především odvíjí od kvality jeho rodičů. Je nutné si uvědomit, že náklady na výstavy, nejrůznější výcviky, zkoušky a zdravotní testy se pohybují v řadě deseti tisíců, někdy i více.
Pro vaši představu hrubé nastínění. Náklad na výstavu se pohybuje v rozmezí 1000 – 8000 Kč (záleží, kde se výstava koná), někdy i více. Náklady na zkoušky se pohybují od 1000 – 3000 Kč jen za přihlášku. Např. u loveckého výcviku si musíte zajistit vlastní zvěř, výcvikáře, případně honitbu, což vás přijde na pár stovek za jednu lekci. Pak jsou nutné i genetické testy, které se pohybují od 1000 – 3000 Kč za jeden test, rtg v rozmezí 3000 – 5000 Kč nebo vyšetření srdce 2000 Kč.
Psa nebo fenku?
V povaze není velký rozdíl mezi psem a fenkou, oba jsou přítulní a jsou rádi s lidmi. Zde spíše záleží na výběru štěněte, kdy se již u chovatele se pozná, které z nich bude klidnější a které bude naopak temperamentnější.
Další věc, u fenky musíte počítat s háráním, které probíhá většinou 2x do roka (v této době fenka nesmí např. na zkoušky, výstavy). Tam je nutné počítat i s možností nechtěného nakrytí a některé fenky trpí i tzv. falešnou březostí, což je velmi nepříjemné pro obě strany (jak fenku, tak i majitele). Psi tyto problémy nemají a pokud mají zvládnutou základní poslušnost, tak nehrozí ani útěky za hárající fenkou.
Co se výcviku týče, psi jsou odolnější než feny a nemají hormonální změny v chování. Výmarští psi jsou dominantnější, takže je někdy potřeba hlídat, aby zbytečně nenastaly rvačky s jinými psy.
Pokud neplánujete pořídit fenku na registrovaný chov, vyžadujeme její kastraci